Strona główna » Strefa wiedzy » Wykorzystanie aparatu do drenażu limfatycznego po mastektomii

Wykorzystanie aparatu do drenażu limfatycznego po mastektomii

Mastektomia jest chirurgicznym zabiegiem amputacji piersi. To wysoce radykalny sposób leczenia raka piersi w różnych stadiach jego rozwoju. Mastektomia radykalna obejmuje usunięcie mięśni piersiowych oraz węzłów chłonnych pachowych.  Niekiedy zapobiegawczo wykonywana jest tak zwana mastektomia prewencyjna, zmniejszająca możliwość zachorowania u kobiet, u których wykryto geny warunkujące rozwój nowotworu.

           
Zabieg mastektomii ogranicza transport komórek nowotworowych do krwi, co warunkuje zmniejszenie ryzyka powstawania przerzutów. Wiąże się on jednak z zagrożeniem pojawienia się obrzęku limfatycznego, powstałego wskutek  zastoju limfy (zastoju chłonki) spowodowanego nieprawidłowościami mechanizmu jej odpływu.


           

W zapobieganiu powstawania obrzęków limfatycznych oraz w ich leczeniu wykorzystywane są aparaty do drenażu limfatycznego.

           
Objawy towarzyszące powstawaniu obrzęków to między innymi:

  • Obrzęk całej kończyny górnej lub tylko części (ramię, dłoń, palec)
  • Uczucie naciągniętej lub stwardniałej skóry
  • Zaczerwieniania na skórze
  • Uczucie ciężkości kończyny
  • Utrudnione poruszanie kończyną (ograniczenia ruchów w stawach kończyny)
  • Uczucie dyskomfortu lub bólu

 

Aparaty do drenażu limfatycznego są to urządzenia poprawiające przepływ limfy przez masaż, który skutkuje przemieszczaniem chłonki z obszaru o nadmiernym jej nagromadzeniu, do zdrowej części ciała. Aparat do drenażu limfatycznego stymuluje pracę przewodów limfatycznych oraz usprawnia przepływ płynów, co daje niezwykle zadowalające efekty w walce z obrzękiem powstałym po mastektomii. Sprzęt do masażu limfatycznego  zapewnia odpowiednią siłę ucisku kończyny oraz poprawny kierunek odprowadzania limfy do węzłów. Daje to gwarancje właściwie przeprowadzonego masażu, co łączy się z poprawą stanu pacjenta, czyli zmniejszeniem obrzęku.
 

alt


Masaż limfatyczny kończyny górnej wykonany z wykorzystaniem aparatu do drenażu limfatycznego stosowany jest w formie rehabilitacji pooperacyjnej w celu zapobiegania powstawaniu obrzęków oraz jako leczenie tych już istniejących. Maszyny do drenażu limfatycznego gwarantują poprawność masażu, wykonują masaż nadający odpowiedni kierunek przepływu limfy oraz zapewniają właściwą siłę ucisku i należyty czas trwania masażu.

 

Znaczącą zaletą drenażu limfatycznego jest fakt, iż zabieg może być wykonany zarówno w specjalistycznym gabinecie fizjoterapii, jak i w domu. Możliwość realizacji zabiegu w domu zawdzięcza się właśnie aparatom do drenażu limfatycznego. Urządzenia te są proste w obsłudze i posiadają zaprogramowane tryby pracy, co pozwala na używanie aparatów do masażu limfatycznego również przez osoby nieposiadające gruntownej wiedzy dotyczącej tematu wykonywania drenażu limfatycznego. Oprócz prostej zasady działania, zaletą aparatów do masażu limfatycznego jest ich cena oraz fakt, że zestaw jest gotowy do użytku tuż po zakupie.
 

Obrzęk limfatyczny przeważnie ma charakter przewlekły, wiąże się to z ciągłymi nawrotami opuchlizny. W celu zapobiegania tej opuchliźnie przepływ limfy trzeba wspomagać regularnie. Z tego powodu wiele pacjentek po mastektomii decyduje się na presoterapię w domu, co możliwe jest przy użyciu aparatu do drenażu limfatycznego. Najlepsze do tego celu są proste niewielkie aparaty, które nie zajmują wiele miejsca w domu i są łatwe w obsłudze, np. Power Q1000 Plus w zestawie z mankietem na rękę.


Zobacz naszą ofertę aparatów do drenażu limfatycznego >>


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu