Strona główna » Strefa wiedzy » Respirator - jak działa i dlaczego jest tak niezastąpiony?

Respirator - jak działa i dlaczego jest tak niezastąpiony?


Respirator, nazywany sztucznym płucem, jest to urządzenie, które wspomaga, albo całkowicie przejmuje proces oddychania pacjenta, gdy z różnych powodów czynność ta  nie może odbywać się samodzielnie, np. po urazie, w śpiączce, w czasie operacji, przy przyjmowaniu leków blokujących przewodnictwo nerwowo – mięśniowe, lub przy niewydolności układu oddechowego.
 

alt

Respirator szpitalny


Respirator a COVID-19


Respirator to obecnie prawdopodobnie najbardziej pożądane urządzenie medyczne. Dzieje się tak, gdyż wirus COVID-19 atakuje układ oddechowy, czasem do tego stopnia, że zainfekowany pacjent nie jest w stanie samodzielnie oddychać.

Zdrowy człowiek oddycha dzięki pracy dwóch grup mięśni – przepony i mięśni międzyżebrowych, które usztywniają klatkę piersiową. Gdy mięsień przepony idzie w dół, płuca wypełniają się powietrzem. Gdy przepona idzie do góry, wypycha powietrze na zewnątrz. Powietrze wędruje przez cały układ oddechowy, zaczynając od jamy ustnej, przez tchawicę i rozgałęzia się w oskrzelach na coraz to mniejsze kanaliki zakończone pęcherzykami płucnymi. Ich powierzchnia jest mocno ukrwiona, bo właśnie w tym miejscu zachodzi wymiana gazowa – z krwi pobierany jest dwutlenek węgla, a dostarczany tlen – ok. 20.000 razy w ciągu dnia.

Gdy do naszego układu oddechowego trafi wirus, zaczyna się mnożyć w jego komórkach. Jest to skomplikowany proces, który w efekcie wprowadza pęcherzyki płucne w stan zapalny, a ten powoduje, że pęcherzyk wypełnia się płynem i coraz mniej tlenu wędruje do krwi. Proces ten postępuje, ponieważ kolejne komórki układu oddechowego zamieniają się w te produkujące komórki wirusowe. Prowadzi to do zapalenia płuc, pojawia się kaszel, duszności, gorączka, osłabienie. Organizm stara się to wszystko zwalczyć. Jeśli jest w dobrej kondycji, poradzi sobie sam, ale jeśli nie, chory pacjent może potrzebować wsparcia w oddychaniu i do tego służy właśnie respirator. Dzięki sztucznej wentylacji regenerują się mięśnie oddechowe, uzyskuje się lepsze i głębsze oddychanie oraz skuteczniejsze odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych.

 

Respirator - zasada działania urządzenia


Jest to urządzenie, które precyzyjnie podaje pacjentowi mieszankę powietrza, wymuszając proces oddychania.
Działanie respiratora opiera się na wytwarzaniu dodatniego ciśnienia w płucach. Aparat cyklicznie wdmuchuje pacjentowi przez rurkę intubacyjną określoną ilość powietrza. Żeby nie uszkodzić pęcherzyków płucnych zbyt dużym ciśnieniem wdechu, bardzo ważny jest dobór odpowiednich parametrów. Po wdechu pod wpływem sił sprężystych płuca zapadają się i następuje wydech. Gdy w płucach będzie minimalna ilość powietrza, wtedy uruchamia kolejny wdech. Chroni to przed zapadnięciem się pęcherzyków, co również może prowadzić do ich uszkodzenia. Główny cel respiratora to dotleniać pacjenta tak długo aż jego organizm zwalczy wirusa. Może to trwać od kilku dni do kilku tygodni.
 

alt

Respirator - zasada działania


Respiratorem można wspomagać oddech, albo w całości przejąć jego funkcję.
Zazwyczaj stosowana jest wentylacja inwazyjna, poprzez wprowadzenie plastikowej rurki przez gardło lub nos do tchawicy lub w niektórych przypadkach poprzez wykonany otwór (tracheotomia). Rurka w tchawicy ma mankiet uszczelniający lub balonik, który zapobiega przemieszczaniu się jej oraz przeciwdziała przypadkowemu dostaniu się treści pokarmowej do dróg oddechowych. Taki sposób wentylacji wskazany jest, gdy pacjent przestanie oddychać lub jest nieprzytomny. W niektórych przypadkach pacjentowi podaje się środki usypiające i rozluźniające mięśnie. wentylacja inwazyjna trwa zazwyczaj co najmniej kilka dni.
Natomiast gdy pacjent jest w stanie oddychać częściowo samodzielnie, stosuje się wentylację nieinwazyjną, zakładając pacjentowi na nos lub nos i usta specjalną szczelną maskę połączoną przewodem z respiratorem. Powietrze jest wdmuchiwane pacjentowi do nosa, co na początku nie jest przyjemnym odczuciem, jednak, gdy pacjent nauczy się współpracować z respiratorem, poczuje wyraźną ulgę w oddychaniu.


Wysoce zaawansowana technologia


Żeby dopuścić respirator do użytku medycznego, trzeba spełnić szereg wymagań co do funkcji i materiałów, z których wykonane jest urządzenie. Musi ono być niezawodne i posiadać wiele zabezpieczeń. Respirator medyczny ma za zadanie bowiem sterować złożonymi parametrami, takimi jak: siła wdmuchu, ilość powietrza, częstość wdechu, temperatura, wilgotność, czy stężenie tlenu. Parametry respiratora dobiera wyspecjalizowany personel medyczny w zależności od przypadku. Nowoczesne respiratory umożliwiają wentylację pacjentów przy użyciu niezwykle złożonych i wysublimowanych trybów.
 

 

alt

Respirator AURA V
 

Respiratory - oferta urządzeń - zobacz >>


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu