Strona główna » Strefa wiedzy » Jak dbać o nasz układ oddechowy?

Jak dbać o nasz układ oddechowy?

alt


W dobie epidemii wskazane jest wyjątkowe dbanie o swój stan zdrowia. Jak powszechnie wiadomo, silny organizm jest odporniejszy na rózne infekcje, a gdy już mimo wszystko zostanie on zainfekowany, wzmocniony szybciej zwalczy chorobę bez powikłań.


W profilaktyce przeciwwirusowej ważna jest zdrowa dieta, odpowiednie nawodnienie organizmu, dbanie o dobrą kondycję fizyczną oraz psychiczną, a także odpowiednia ilość snu. Te pięć filarów wzmocni ogólną kondycję naszego organizmu. By być silniejszym w walce z wirusami atakującymi nasz układ oddechowy, warto dodatkowo o niego zadbać.


Układ oddechowy służy do wymiany gazowej. Pobiera tlen ze środowiska zewnętrznego, dostarczając go do naszego organizmu, a jednocześnie oddaje dwutlenek węgla. Drogi oddechowe to również swoisty filtr powietrza. Pokryte są one nabłonkiem, który wytwarza śluz odpowiadający za usuwanie z naszego organizmu toksyn lub zarazków.

 

W jaki sposób możemy zadbać o układ oddechowy:


  • ćwiczenia aerobowe

W sieci dostępne jest wiele przykładów ćwiczeń, które sprawiają, że nasze płuca stają się silniejsze i zwiększa się ich wydolność oddechowa. Jednak już zwykłe ćwiczenia aerobowe (bieganie, jazda na rowerze, wchodzenie po schodach itp.) zwiększają pojemność płuc. Chodzi o to, by podczas ćwiczeń mięśnie pracowały intensywniej, zużywając większe ilości tlenu, gdy przyspiesza się nasz oddech. Dlatego nie unikajmy ruchu, naprawdę zdrowo jest się zmęczyć. Oczywiście w granicach zdrowego rozsądku.
 

  • ćwiczenia oddechowe

Możemy skorzystać z różnego rodzaju ćwiczeń oddechowych, które zwiększają pojemność naszych płuc. W przypadku, gdy zachorujemy, będziemy wtedy mieli mniejsze prawdopodobieństwo, że złapią nas duszności i trudności w oddychaniu.  Najprostszym z ćwiczeń oddechowych jest wciąganie głęboko powietrza nosem, po czym powolne wypuszczanie go ustami, które powinno trwać ok. 7 sekund. Takie ćwiczenie dodatkowo relaksuje, uspokaja i pomaga zasnąć. Warto powtarzać je kilkukrotnie w kilku seriach codziennie. Już w kilka dni jesteśmy w stanie dzięki temu zwiększyć wydolność naszych płuc. 

alt

 
  • inhalacje

Dodatkowym sposobem, w jaki możemy pomóc naszym drogom oddechowym są inhalacje. Istostne zwłaszcza teraz, gdy zamknięci w domach narażamy nasze drogi oddechowe na wysuszenie, a przez to osłabienie. Inhalacje możemy wykonać samodzielnie w domu sposobem naszych babć, poprzez tzw. "parówki". Używamy do tego miski z gorącą wodą oraz ręcznika, którym przykrywamy głowę, by zapobiec uciekaniu pary wodnej. Do wody możemy dodać olejki eteryczne, sól kuchenną lub sól fizjologiczną. Jeśli zależy nam, żeby inhalacja była bardziej skuteczna, narzędziem, które nam pomoże jest inhalator. Jego przewagą nad domowymi tradycyjnymi inhalacjami jest dostarczanie oparów do każdego zakamarka naszego układu oddechowego w sposób szybki i wygodny. Nebulizator tworzy z roztworu nie gorącą parę, jak w przypadku parówek, a zimną mgiełkę z odpowiednio rozdrobnionymi cząsteczkami. Poza tym nie wymaga tyle przygotowań, wystarczy napełnić pojemnik na lekarstwo i uruchomić urządzenie. Na szczęście na rynku dostępnych jest obecnie wiele nebulizatorów, na które możemy sobie pozwolić, by kupić na użytek domowy. Inhalator w celach profilaktycznych może stosować każdy z nas, jednak inhalacje szczególnie wskazane są dzieciom, osobom starszym, osobom, u których występują częste infekcje, palaczom, alergikom. Zapobiegawcza terapia inhalatorem zazwyczaj wykonywana jest z użyciem soli fizjologicznej, która podawana jest drogą wziewną bezpośrednio do układu oddechowego.


alt


Taka inhalacja oczyszcza nasze płuca i nawilża, wzmacniając jednocześnie nabłonek, którym wyścielone są dogi oddechowe. Nawilża również błonę śluzową nosa i gardła. Czyni to nasz układ oddechowy odporniejszy na działanie wirusów. Szczególnie jest to ważne teraz, gdy przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach, często ogrzewanych lub klimatyzowanych, co osłabia układ oddechowy, wysuszając go.

Inhalator przyda nam się również w czasie infekcji. Roztwór soli fizjologicznej nawilża wydzieliny zalegające w drogach oddechowych, dzięki czemu łatwiej mogą się one z niej oczyścić i szybciej dochodzimy do zdrowia. Wspomaga nas przy takich dolegliwościach jak katar, kaszel, czy zapalenie gardła.


Inhalacje to niedroga i skuteczna pomoc dla naszych płuc bez recepty. Jednocześnie bezpieczna, dlatego inhalacje poleca się nawet niemowlętom.

Niewielki i prosty w obsłudze inhalator oferuje np. firma Pari. Możecie je znaleźć w ofercie tutaj. Szczególnie polecamy do użytku domowego:


W ofercie posiadamy również inhalatory ultradźwiękowe, bezgłośne, przeznaczone dla szpitali i klinik:


Zadbajmy o nasz układ oddechowy, zadbane płuca to jednocześnie lepiej natleniona krew, która dostarczana jest do każdej komórki naszego ciała, a więc i lepsza kondycja naszego organizmu i samopoczucie na co dzień.


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu