Strona główna » Strefa wiedzy » Głęboka stymulacja elektromagnetyczna - o terapii i jej zastosowaniu

Głęboka stymulacja elektromagnetyczna - o terapii i jej zastosowaniualtZasada działania głębokiej stymulacji elektromagnetycznejGłęboka stymulacja elektromagnetyczna (FMS – Functional Magnetic Stimulation) to nic innego jak połączenie elektroterapii i magnetoterapii o niespotykanej dotąd sile. Pole magnetyczne, jakie generuje aparat, jest ok. 250 razy większe od tradycyjnych aparatów do magnetoterapii – sięga do 3 Tesli przy częstotliwości od 1 do 160 Hz. Siła głębokiej stymulacji elektromagnetycznej jest porównywalna do rezonansu magnetycznego, jednak MRI generuje stały impuls, przy FMS mamy do czynienia z impulsowym przerywanym polem magnetycznym. Gwałtowne zmiany natężenia pola magnetycznego generowanego przez urządzenie indukują prąd elektryczny w neuronie. Nazywamy to indukcją elektromagnetyczną. Gdy powstały prąd osiągnie pewną wartość, zostaje osiągnięty tzw. potencjał czynnościowy neuronów, co prowadzi do skurczy mięśni. Często przy zabiegu na kończyny widzimy je jako mimowolne drgania lub ruchy ręki lub nogi.

 

alt

 

Organizm w ten sposób zostaje pobudzony do rozpoczęcia procesów naprawczych.


W przeciwieństwie do tradycyjnej magnetoterapii, zabieg sięga tak głęboko i z taką siłą, że jest on odczuwalny przez pacjenta. Pole magnetyczne przenika przez odzież, tkanki, mięśnie i kości na ściśle określoną głębokość nawet do 10cm i stymuluje mięśnie i komórki nerwowe do regeneracji. Jest to ogromny postęp fizykoterapii, gdyż dotychczasowe aparaty do elektroterapii działały jedynie tuż pod powierzchnią skóry pacjenta.

Mimo tego głęboka stymulacja elektromagnetyczna jest wciąż nieinwazyjną i bezbolesną terapią, a efekt działania często jest natychmiastowy.


Głęboka stymulacja elektromagnetyczna - wskazania


 • Zaburzenia mięśniowo – szkieletowe, np.: zwyrodnieniowe zapalenie stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, bóle mięśniowe, zespół bolesnego barku,
 • Zaburzenia funkcjonalne kręgosłupa, np.: ostry lub przewlekły ból lędźwiowy, rwa kulszowa, rozszczep kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe kręgów, bóle miejscowe i pochodne odcinka szyjnego,
 • Zaburzenia nerwowe: uszkodzenie nerwów obwodowych,
 • Rozluźnianie napięcia mięśniowego,
 • Rehabilitacja pourazowa mięśni lub nerwów,
 • Osłabienie mięśni, zanik mięśni, przykurcze,
 • Choroby układu moczowo – płciowego, np.: nietrzymanie moczu, ból prostaty, dysfunkcje erekcji
 • Terapia bólu ostrego,
 • Urazy sportowe, odnowa biologiczna
 • Rozluźnienie, unieruchomienie barku wskutek stanu zapalnego okolicy stawowej
 • Złamania oraz trudno gojące się rany i owrzodzenia troficzne

 

Głęboka stymulacja elektromagnetyczna - przeciwwskazania


 • Posiadanie elektrycznego urządzenia stymulującego prace serca, kardiowerter,
 • Wczesny okres po inplantacji stentów,
 • Posiadanie implantu ferromagnetycznego
 • Aktywne choroby płuc, np. gruźlica,
 • Korzystanie z pompy medycznej,
 • Cukrzyca młodocianych;
 • Ciąża;
 • Pierwsza ostra faza leczenia choroby nowotworowej,
 • Ciężkie choroby serca i układu krążenia (np. ostra niewydolność wieńcowa, zaburzenia ukrwienia kkd);
 • Nadczynność tarczycy;
 • Choroby przewodu pokarmowego z zagrożeniem krwawienia;
 • Ostre choroby infekcyjne: bakteryjne, wirusowe i grzybicze;
 • Nie należy wykonywać zabiegów u pacjentów ze zmianami patologicznymi w badaniu EEG, z epizodami padaczki w wywiadzie.

 

Urządzenia do głębokiej stymulacji elektromagnetycznej FMS umożliwiają regulowanie częstości sygnału, mocy i kształtu fali, tak by umożliwić optymalną stymulację magnetyczną, dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta. Dostępne są programy zoptymalizowane pod konkretne dolegliwości.


Głęboka stymulacja elektromagnetyczna – jak stosować terapię?


 • Parametry terapii FMS należy dostosować do stanu funkcjonalnego pacjenta. W stanach chronicznych i przy mniej intensywnym bólu stosujemy większą intensywność zabiegu. W ostrych stanach chorobowych i przy silnych dolegliwościach bólowych wykorzystujemy mniejszą częstotliwość i mniejszą intensywność.
 • Czas trwania zabiegu – standardowo 20 min.
 • Częstotliwość zabiegu – co 2. dzień
 • Seria - 10 do 20 zabiegów.
 • Intensywność głębokiej stymulacji elektromagnetycznej powinna być regulowana zgodnie z odczuciami  pacjenta.

 

Głęboka stymulacja elektromagnetyczna – dostępne formy terapii

 

Aparat do głębokiej stymulacji elektromagnetycznej z głowicami manualnymi do rehabilitacji i terapii bóluUrządzenie do głębokiej stymulacji elektromagnetycznej standardowo składa się z aparatu i głowicy lub głowic, które przekazują pole elektromagnetyczne do ciała pacjenta. Podczas zabiegu terapeuta odpowiednio naprowadza głowicę, by zoptymalizować działanie fali elektromagnetycznej. Dobre aparaty do FMS np. Tesla Stym lub Tesla Care mają dedykowane programy pod konkretne dolegliwości. Można również korzystać ze specjalnego statywu, na którym umieszczamy głowicę do głębokiej stymulacji elektromagnetycznej w odpowiedniej pozycji lub przymocować ją za pomocą specjalnych elastycznych pasów stabilizujących. Wtedy po wybraniu odpowiedniego programu zabieg przebiega samoczynnie. Głębokie pole elektromagnetyczne w sposób nieinwazyjny, bezpieczny i bezbolesny dociera wgłąb każdej części ciała, stymuluje je do odbudowy. Szczególnie udowodniona została bardzo wysoka skuteczność terapii w leczeniu stawów i mięśni.

alt alt alt


Aparat Tesla Stym lub Tesla Care ma dostępne dwie wielkości głowic do FMS w zależności od miejsca terapii.
 

alt

 


Aparat do głębokiej stymulacji elektromagnetycznej w leczeniu dysfunkcji układu moczowo-płciowegoAparat taki wyposażony jest w fotel, który w siedzenie ma wbudowany aplikator generujący pole elektromagnetyczne. Impulsowe pole elektromagnetyczne emitowane przez ten aplikator powoduje, że podczas terapii mięśnie dna miednicy są bardzo efektywnie stymulowane. Stymulacja elektromagnetyczna zwiększa  siłę i wytrzymałość zwieracza i mięśni dna miednicy oraz poprawia funkcjonowanie wszystkich struktur układu moczowo-płciowego. Sprawia to, że taki aparat z fotelem może być wykorzystywany w wielu dolegliwościach, m.in.:

 • zaburzenia układu moczowego- nietrzymanie moczu u kobiet i mężczyzn
 • nietrzymanie kału
 • problemy z mięśniami dna miednicy
 • problemy pooperacyjne i poporodowe u kobiet
 • ból prostaty
 • zaburzenia erekcji

Podczas stymulacji pacjent siedzi zupełnie ubrany na fotelu, zupełnie ubrany. Na fotelu  urządzenia Magneto Stym lub Tesla Care można usiąść wygodnie, oprzeć się, zrelaksować i poczuć jak w domu. W tym czasie pacjent skupia się na skurczach mięśni wywoływanych przez falę elektromagnetyczną. Te skurcze zastępują intensywne ćwiczenia mięśni Kegla, a działają znacznie skuteczniej, bo częstotliwość ich wykonywania jest setki razy wyższa, niż byśmy mieli taki trening wykonać samodzielnie.

  alt


Głęboka stymulacja elektromagnetyczna w połączeniu z fotelem leczy więc w sposób bezinwazyjny i niekrępujący dolegliwości, które często kojarzą się z leczeniem operacyjnym lub nieprzyjemnymi i wstydliwymi zabiegami u ginekologa lub urologa.

 


Aparat do głębokiej stymulacji elektromagnetycznej do terapii schorzeń kręgosłupaAparat do FMS wyposażony w fotel, który posiada aplikator do głębokiej stymulacji elektromagnetycznej w oparciu, skutecznie walczy z chorobami kręgosłupa. Urządzenie Tesla Care posiada cewkę wbudowaną w dolną część oparcia, co pozwala mu na terapię schorzeń odcinka lędźwiowego kręgosłupa, takich jak rwa kulszowa, czy przepuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego, urazy kręgosłupa lub bóle różnego innego pochodzenia. Fala elektromagnetyczna, sięgając 10cm wgłąb ciała, skutecznie stymuluje i regeneruje struktury kręgosłupa i wzmacnia je, podobnie jak ćwiczenia, jednak znacznie efektywniej i w krótkim okresie czasu.
Aplikatory w oparciu fotela mogą mieć urządzenia Magneto Stym, Tesla Care lub Tesla Fomer.

alt


Aparat do głębokiej stymulacji elektromagnetycznej w budowaniu mięśni i kształtowaniu sylwetkiNajnowszym odkryciem zastosowania głębokiej stymulacji elektromagnetycznej jest jego wykorzystanie do budowania masy mięśniowej, wzmacniania mięśni oraz wspomagania odchudzania.

FMS powoduje skurcze mięśni, które w organizmie ludzkim są odbierane jako wykonywane ćwiczenia, więc przynoszą takie same efekty. Z tym, że głęboka stymulacja elektromagnetyczna jest w stanie w ciągu jednej sesji wykonać takich skurczy tysiące, co byłoby niewykonalne przy normalnym treningu. To tak jakbyśmy w ciągu pół godziny zrobili 50.000 brzuszków lub przysiadów. Za pomocą takiego aparatu można kształtować mięśnie ramion, ud, pośladków i brzucha, przykładając w te lokalizacje aplikator do terapii FMS. Terapię można wykonywać manualnie, trzymając aplikator w ręku lub przy pomocy dedykowanego statywu. Aktualnie na rynku dostępne jest tylko jedno urządzenie do głębokiej stymulacji elektromagnetycznej FMS z programami dedykowanymi do kształtowania mieśni Tesla Fomer.


alt alt alt

Możemy zaoferować Państwu wszystkie opisane wyżej aparaty do głębokiej stymulacji elektromagnetycznej firmy Iskra Medical:


 1. Tesla Stym – 2-kanałowy aparat do głębokiej stymulacji elektromagnetycznej w rehabilitacji narządów ruchu
 2. Magneto Stym – 2-kanałowy aparat do terapii schorzeń układu moczowo-płciowego z możliwością dołączenia aplikatora w oparciu fotela do leczenia bólu kręgosłupa oraz aplikatorów ręcznych
 3. Tesla Care – 4 kanałowy aparat FMS z aplikatorami manualnymi oraz fotelem z aplikatorem w siedzeniu i w oparciu do kompleksowej fizjoterapii
 4. Tesla Former – 4-kanałowy aparat do głębokiej stymulacji elektromagnetycznej z aplikatorami ręcznymi do budowania mięśni i kształtowania sylwetki oraz z  fotelem z aplikatorem w siedzeniu i oparciu

Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu