Strona główna » Strefa wiedzy » Terapia światłem spolaryzowanym

Terapia światłem spolaryzowanym

Terapia światłem spolaryzowanym są to zabiegi, w których wykorzystywana jest spolaryzowana niskoenergetyczna fala elektromagnetyczna. Światło emitowane przez lampę jest podobne do światła emitowanego przez słońce, lecz pozbawione jest szkodliwych promieni UV. Lampa daje światło spolaryzowane w 96%, słońce natomiast tylko w 2-3%. Taki rodzaj energii zmienia polaryzację błon komórkowych, działając na poziomie komórkowym i tkankowym.


alt


Urządzenie do terapii światłem emituje światło o następujących cechach : spolaryzowane, polichromatyczne, niekoherentne i niskoenergetyczne. Każda z nich ma inne zastosowanie wspomagające organizm. Światło spolaryzowane wnika w głąb skóry na około 2,5 cm, co powoduje głęboką penetrację tkanek skóry oraz działa pobudzająco na układ odpornościowy do szybszej odbudowy i regeneracji. Światło polichromatyczne dzięki różnym długościom fal pobudza lokalne krążenie krwi, dzięki czemu aktywizuje organizm do uruchomienia procesów regeneracyjnych. Ważną cechą tego rodzaju wiązki światła jest to, że pozbawione jest szkodliwych promieni UV, co eliminuje niekorzystne ryzyko skutków ubocznych. Światło niskoenergetyczne umożliwia precyzyjne dawkowanie cechując się stałą i stabilną intensywnością. Działa biostymulacyjne, co przyspiesza proces gojenia się ran oraz zamian skórnych.


Lampy do naświetlań światłem spolaryzowanym znajdują zastosowanie u pacjentów borykających się ze zmianami zapalnymi i zwyrodnieniowymi stawów obwodowych, zwyrodnieniami kręgosłupa czy stanami pourazowymi narządów ruchu: złamania, krwiaki, naciągnięcia oraz naderwania mięśni i stawów. Światło spolaryzowane bardzo dobrze sprawdza się w przypadkach stanów zapalnych skóry, odleżynach, owrzodzeniach czy oparzeniach. W takich przypadkach stosuje się naświetlanie miejscowe, zaczynając od brzegu rany. Zdrowe komórki są aktywowane do produkcji cytokinin, które uruchamiają proces regeneracyjny. Już po kilku zabiegach można zaobserwować zmniejszenie rany, a nawet powstanie słabo widocznej blizny.


Terapia światłem spolaryzowanym jest w pełni bezpieczna i zazwyczaj bardzo dobrze tolerowana przez chorych. Nie wywołuje rumienienia ani oparzeń skóry, jedynie delikatne ocieplenie oświetlanej części ciała. Cały zabieg jest bardzo łatwy do wykonania. Przed rozpoczęciem zaleca się oczyszczenie skóry z kosmetyków i ogólnych zanieczyszczeń. Następnie wystarczy przyłożyć urządzenie w okolicę ciała, która wymaga naświetlania w odległości około 10 cm, pod kątem 90 stopni. Wiązka światła nie powinna się poruszać, dlatego przy większych partiach ciała zabiegi należy wykonywać punktowo. Lampy do terapii światłem spolaryzowanym zaleca się stosować 1-2 razy dziennie. Czas trwania terapii zazwyczaj waha się od 4 do 10 minut, w zależności od wskazań.


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu