Kąpiel kwasowęglowa to jeden z głównych zabiegów balneologicznych stosowanych od lat w uzdrowiskach i klinikach rehabilitacyjnych. Do korzyści z tej terapii chyba nie trzeba nikogo przekonywać, opisane są we wszystkich podręcznikach uzdrowiskowych. W skrócie:
Podczas kąpieli CO2 bezwodnik kwasu węglowego, wnikając do organizmu przez skórę, powoduje wiele korzystnych zmian w organizmie.
Aktualnie możemy korzystać z dwóch rodzajów kąpieli kwasowęglowych – kąpieli kwasowęglowej „mokrej”, czyli w wodzie oraz kąpieli kwasowęglowej „suchej”.
Kąpiel kwasowęglowa „mokra” odbywa się w urządzeniach do hydroterapii – specjalnie do tego przygotowanych wannach, np. wanna balneologiczna Laguna. Do zabiegu wykorzystuje się wodę nasyconą dwutlenkiem węgla dostarczanym przez specjalny dozownik. Dwutlenek węgla do zabiegów może pochodzić z naturalnych źródeł gazowych, być pozyskany z wód szczawnych lub sprężony w butlach gazowych.
Mokra kąpiel kwasowęglowa powinna trwać ok 8-15 min i być powtarzana 2-4 razy w tygodniu, nie przekraczając 15 zabiegów w jednej serii.
Niestety coraz więcej pacjentów nie może lub nie chce korzystać z kąpieli wodnych. Liczne choroby współtowarzyszące oraz ograniczenia ruchowe spowodowane złym stanem zdrowia sprawiają, że kąpiel w wannie jest dla nich problematyczna.
Alternatywą dla kwasowęglowych w wanie jest sucha kąpiel kwasowęglowa (gazowa). Może ona odbywać się w specjalnie przygotowanych do tego pomieszczeniach lub kapsułach, gdzie pacjent siedzi w płaszczu z otworem na głowę lub najbezpieczniej – w urządzeniach do suchych kąpieli kwasowęglowych. Urządzenie takie wygląda jak leżanka z kapsułą na nogi i płaszczem, który przykrywa pacjenta aż po ramiona. Najpopularniejsze to polskiej produkcji urządzenie do suchych kąpieli kwasowęglowych Carbobed.
Dwutlenek węgla przy niskim stężeniu nie jest gazem toksycznym, jednak u części pacjentów może wywołać bóle, zawroty głowy, a nawet zasłabnięcie. Wymaga to wtedy intensywnego nadzoru personelu obsługującego urządzenia i doskonałej wentylacji. W wannach, mimo ciągłego zaawansowania technologicznego nie udało się znaleźć skutecznego nakrycia tafli wody. Urządzenie do suchych kąpieli kwasowęglowych posiada specjalne okrycie, będące elementem urządzenia, które izoluje pacjenta od wdychania dwutlenku węgla.
Sucha (gazowa) kąpiel kwasowęglowa ma szereg korzyści, które dają jej przewagę nad kąpielami mokrymi.
Suche kąpiele kwasowęglowe stają się coraz bardziej popularne. Mają sens zwłaszcza teraz, w czasie zagrożenia wirusowego, gdy wszyscy dbamy o dezynfekcje urządzeń i stosujemy się do zaleceń w związku z epidemią COVID-19.
Korzystanie z urządzenia do suchych kąpieli CO2 pozwala nam łatwiej spełnić reżim sanitarny w uzdrowisku. Pacjent ogranicza ilość pomieszczeń, przez które musi przejść (szatnie, przebieralnie, prysznice). Do zabiegu podchodzi w swoim ubraniu, nie dotykając przy okazji innych powierzchni. Gwarantujemy tym sobie mniej pracy, a Pacjentowi bezpieczeństwo i komfort zabiegu.
Więcej o urządzeniu do suchych kąpieli kwasowęglowych tutaj >>