Strona główna » Strefa wiedzy » Ssaki medyczne – który model wybrać?

Ssaki medyczne – który model wybrać?

 

Czym jest ssak medyczny?


Ssaki medyczne to urządzenia do odsysania wykorzystywane w wielu dziedzinach medycyny – w szpitalach, klinikach, na salach operacyjnych, w gabinetach zabiegowych, hospicjach, a nawet w domu. Są to urządzenia wytwarzające próżnię, których zadaniem jest odsysanie różnego rodzaju płynów ustrojowych pacjenta – śliny, krwi, limfy, ropy i innych. Po odpowiednim zaprogramowaniu ssak medyczny może działać w trybie ciągłym, nie wymagając obecności personelu np. przy drenażu.

Zasada działania ssaka to zasada, która wykorzystuje różnicę ciśnień między środowiskiem zewnętrznym, którym jest np. wydzielina pacjenta,  a wewnętrznym, czyli tutaj pompa ssaka, zasysając płyny.

Elektryczny ssak medyczny składa się z pompy ssącej, zbiornika na wydzieliny, wężyków, przez które płyny są zasysane oraz filtrów. Ssak może być w wersji przenośnej lub wyposażony w specjalny wózek.

 

altSsaki medyczne – w cym możemy wybierać?


Na rynku mamy dostępne wiele modeli ssaków różnych producentów. Wybór ssaka medycznego zależy w dużej mierze od tego, do jakiej dziedziny i w jakich warunkach będziemy wykorzystywać urządzenie. Duże znaczenie ma również rodzaj odsysanej wydzieliny – jej gęstość i konsystencja. By dobrze wybrać ssak medyczny, warto mieć rozeznanie, co oferują nam producenci.


Możemy wydzielić kilka głównych grup ssaków medycznych:

 • ssaki elektryczne sieciowe – to urządzenia zasilane tradycyjnie z sieci elektrycznej
 • ssaki elektryczne akumulatorowe (bateryjne) – ssaki wyposażone w akumulator, które mogą działać bez dostępu do prądu
 • ssaki elektryczne zasilane z gniazda 12V – ssaki dostosowane do gniazda instalacji  samochodowej 12V
 • ssaki stacjonarne – to zazwyczaj ssaki medyczne o dużej mocy i wydajności, większych rozmiarów, często na dedykowanym wózku
 • ssaki przenośne – to mniejsze urządzenia, łatwe w przenoszeniu, ale jednocześnie o mniejszej mocy i przepływie

W wyborze pomoże nam również znajomość głównych parametrów, które charakteryzują ssaki medyczne i mają wpływ na ich zastosowanie. Najważniejsze z nich to:

 • przepływ – wskazuje jaką ilość powietrza, jaką urządzenie  jest w stanie odessać w ciągu minuty i podaje się go w l/min. Parametr ten podawany jest zwykle dla powietrza, a nie wydzieliny, gdyż każda wydzielina ma różne parametry gęstości. Można wtedy porównać ten parametr pomiędzy różnymi modelami i producentami ssaków.
 • maksymalne podciśnienie – wskazuje nam na podciśnienie, jakie potrafi wytworzyć ssak by odciągnąć wydzielinę
 • głośność – parametr dosyć istotny, bo zbyt głośny ssak, który ma pracować w trybie ciągłym, może być dokuczliwy dla pacjenta oraz osób przebywających w pobliżu

Na rynku dostępne są również ssaki z różnymi udogodnieniami, które w określonych specjalizacjach mogą być istotne, np.:

 • różne tryby pracy – o różnych parametrach podciśnienia (ssanie ciągłe, ssanie pulsacyjne, ssanie w trybie drenażu lub ssanie w trybie ekstrakcji próżniowej). Ssak , który posiada te wszystkie opcje nadaje urządzeniu uniwersalność, bo może byś zastosowany przy różnych rodzajach zabiegów i specjalizacji medycznych
 • funkcja zraszacza – pompy tłoczącej przydatna przy zabiegach ortopedycznych
 • systemy zabezpieczające przed przelaniem zbiornika – najlepiej minimum dwu- lub trzystopniowe.
 • możliwość sterowania nożnego – funkcja przydatna zwłaszcza na bloku operacyjnym
 • możliwość zastosowanie w ssaku zbiorników jednorazowych różnych producentów bez ograniczanie się tylko do jednego, narzuconego przez dostawcę urządzenia.

Warto również przy wyborze zwrócić uwagę na akcesoria do ssaków – czy są stale dostępne i jakie to są akcesoria - długość węży (drenów), pojemność zbiorników, czy materiał z jakiego są wykonane.


Dla kogo jaki ssak?Sale operacyjne

Ssaki medyczne przeznaczone na salę operacyjną będą wykorzystywanie podczas operacji do odsysania sączących się płynów. Muszą to być urządzenia najwyższej klasy, o lepszych możliwościach sterowania, zwiększonej kontroli i regulacji zasysania oraz o największym bezpieczeństwie użytkowania. Są to zazwyczaj duże urządzenia o wysokim przepływie (>=40l/min), z silnym systemem ssącym, zasilanie sieciowo. Ssak taki powinien mieć prostą intuicyjną obsługę, czytelny manometr lub wyświetlacz oraz system trzystopniowy zabezpieczający przed przelaniem zbiornika. W sterylnych warunkach sali operacyjnej dobrze sprawdzi się tylko ssak, który jest łatwy do utrzymania w czystości.


Polecamy: ssak medyczny Mevacs M38, ssak medyczny Mevacs M46, ssak medyczny Mevacs 40, ssak medyczny Mevacs 50  ssak medyczny z panelem dotykowym Mevacs MOD-1, ssak medyczny Mevacs M90


Intensywna terapia, chirurgia zabiegowa, ortopedia, ginekologia, chirurgia stomatologiczna, oddziały wewnętrzne

Ssaki medyczne z przeznaczeniem na różne oddziały szpitalne powinny to być ssaki sieciowe o wysokim przepływie (>25l/min.) i ciśnieniu, zasilane sieciowo. Dobrze, gdy mają możliwość wyboru różnych trybów ssania, gdyż dzięki temu możemy je używać do różnych zastosowań przy różnego typu wydzielinach. Ssaki, które mają pracować w trybie ciągłym powinny być ciche (maksymalnie 45 dB).


Polecamy: ssak medyczny Mevacs 40, ssak medyczny Mevacs 50, ssak medyczny Mevacs M38, ssak medyczny Mevacs M46, ssak medyczny Mevacs S30/30 z funkcją zraszania, ssak medyczny Mevacs MOD-1 z panelem dotykowym
 

Ssak do liposukcji

Ssak do odsysania tłuszczu powinien mieć dużą moc oraz przepływ . Ze względu na rodzaj wydzieliny, jaką jest odsysany tłuszcz, ssak do liposukcji musi mieć wysoki parametr maksymalnego podciśnienia i przepływu (>100l/min) .


Polecamy: ssak medyczny Mevacs M90
 

Mała chirurgia, laryngologia, chirurgia plastyczna

Ssaki do tych dziedzin medycyny mogą być to urządzenia o niższych parametrach ciśnienia i przepływu, nie ma sensu dopłacać tutaj, kupując ssaki o największym przepływie. Wystarczą urządzenia o przepływie do 40l/min.


Polecamy: ssak medyczny Mevacs M20, ssak medyczny Mevacs M30, ssak medyczny Mevacs M38
 

Hospicja, pacjenci tracheotomowani, terapia pooperacyjna, drenaż z opłucnej

W tym przypadku stawiamy na delikatność ssania i niskie podciśnienie. Mogą to być niewielkie ssaki, najlepiej z funkcją drenażu. Szczególnie polecany tutaj jest jedyny na polskim rynku ssak Mevacs M20D, który ma unikalne 3 tryby odsysania: dedykowany tryb drenażu, ssanie delikatne i ssanie w pełnym zakresie mocy.


Polecamy: ssak medyczny Mevacs M20D z funkcją drenażu, ssak medyczny Mevacs M20, ssak medyczny Mevacs M30 lub ssaki Mevacs 40, Mevacs 50 z wodnym regulatorem podciśnienia.
 

Transport chorych

To szczególny przypadek, dlatego wymaga specyficznych ssaków medycznych. Ssaki takie powinny być niewielkie, poręczne i lekkie, zasilane akumulatorowo lub z gniazda zapalniczki, najlepiej, gdy mają kilka opcji zasilania. Powinny być proste w obsłudze, z możliwością szybkiego uruchomienia, szybkiej wymiany filtrów itp.


Polecamy: ssak medyczny z zasilaniem sieciowym i akumulatorowym MEVACS M20-230/12V, ssak medyczny z zasilaniem sieciowym, akumulatorowym oraz z gniazda 12V MEVACS M30-230/12V
 

Opieka nad chorym w domu

Do opieki domowej stosujemy zazwyczaj niewielkie ssaki zajmujące mało miejsca, ciche, by nie przeszkadzały innym domownikom, proste w obsłudze i eksploatacji. Możemy rozważyć zakup ssaka medycznego z zasilaniem sieciowym i akumulatorowym, wtedy możemy zabrać go ze sobą w każde miejsce, nie martwiąc się o dostęp do prądu.


Polecamy: ssak medyczny Mevacs M20 – zasilanie sieciowe, ssak medyczny Mevacs M30 – zasilanie sieciowe, ssak medyczny z zasilaniem sieciowym i akumulatorowym MEVACS M20-230/12V

 

Ważne jest również, by ssak medyczny pochodził od  sprawdzonego producenta i posiadał wszystkie certyfikaty medyczne. Dobrze jest zwrócić uwagę, czy firma posiada w sprzedaży akcesoria do ssaków oraz czy zajmuje się serwisem tych urządzeń, żeby nie przysporzyć sobie problemów w trakcie użytkowania ssaka. Szkolenie z obsługi urządzeń, który zapewnia nasza firma, zajmująca się również sprzedażą ssaków medycznych, to również ważny aspekt zakupu.Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszych ssaków medycznych >>


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu