Strona główna » Strefa wiedzy » Pulsoksymetr narzędziem alarmowym przy COVID-19

Pulsoksymetr narzędziem alarmowym przy COVID-19

Wykorzystanie pulsoksymetru w ocenie stanu pacjenta zakażonego COVID-19 to jedno z najnowszych odkryć dotyczących opieki nad chorym. Dzięki badaniu pulsoksymetrem można w szybki i prosty sposób ocenić, czy dzieje się coś niepokojącego w płucach i czy pacjent potrzebuje hospitalizacji.

 

alt



Pulsoksymetr, małe niepozorne urządzenie, jest od wielu lat znanym narzędziem diagnostycznym. Wykorzystywany jest najczęściej przy kontroli stanu zdrowia pacjentów cierpiących na POChP lub mukowiscydozę. Mierzy poziom saturacji krwi, czyli stopnia jej natlenienia. Hemoglobina utlenowana i odtlenowana wykazują inne właściwości optyczne, co wychwytuje wbudowany czujnik. W skrócie, pulsoksymetr pozwala w prosty i szybki sposób zdiagnozować niedotlenienie organizmu.
 

Badanie jest wyjątkowo proste. Wystarczy pulsoksymetr przypiąć do palca za pomocą specjalnego klipsa i w ciągu kilku sekund pokazuje on wynik. Prawidłowy poziom saturacji wynosi powyżej 95%, niektóre źródła podają 93%. Gdy poziom ten jest niższy, jest to sygnał niepokojący. Oznacza on niewydolność oddechową i niedotlenienie organizmu. Niezwłocznie należy skontaktować się wtedy z lekarzem.
 

W pierwszej fazie zakażenia wirusem COVID-19 poziom natlenienia krwi jest zazwyczaj w normie. Urządzenie natomiast jest bardzo pomocne u osoby potencjalnie zakażonej lub już zdiagnozowanej, która przebywa w izolacji domowej. Często zdarza się, że osoba ta czuje się stosunkowo dobrze, nie ma duszności, ale bezobjawowo zmaga się z poważnym niedotlenieniem organizmu. Tacy pacjenci trafiają do szpitala za późno. Dlatego pomocny w takich przypadkach okazuje się pulsoksymetr. Za jego pomocą pacjent sam może kontrolować swój stan zdrowia. Wynik badania pozwala sprawdzić, czy nie doszło do niewydolności oddechowej. Poziom poniżej 95% jest niepokojący, poniżej 90% alarmujący. Pacjent wymaga wtedy natychmiastowej opieki szpitalnej, by w zaostrzającej się sytuacji miał możliwość podłączenia do respiratora.  

Pamiętajmy jednak, że pulsoksymetru nie możemy traktować jako urządzenia do diagnozy koronawirusa.


Zobacz naszą ofertę pulsoksymetrów >>


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu