Strona główna » Strefa wiedzy » Medycyna mitochondrialna - trochę przystępnej teorii

Medycyna mitochondrialna - trochę przystępnej teorii

alt


Mitochondria – czym są i dlaczego są tak ważne?Mitochondria to malutkie twory naszego organizmu, w które wyposażona jest każda komórka naszego ciała. Jest ich w niej tysiące. Nazywane są centrami energetycznymi organizmu, gdyż zaopatrują nas w energie niezbędną do życia, regulują funkcjonowanie narządów i tkanek oraz są odpowiedzialne za usuwanie toksyn z organizmu. Dobra kondycja mitochondriów to dobra kondycja naszego organizmu. Natomiast słabe mitochondria obniżają formę naszego organizmu i są przyczyną wielu schorzeń, z których trudno nam wyjść ze względu na osłabioną gospodarkę energetyczną organizmu i tu zaczyna się błędne koło. 

Na osłabianie mitochondriów mają w największej mierze wpływ:

  • stres,
  • zanieczyszczenie środowiska, smog,
  • żywność przetworzona chemicznie.

Są to czynniki, których w dzisiejszych czasach trudno uniknąć. Narażają one nasz organizm na obumieranie mitochondriów, a w efekcie na osłabienie naszej kondycji fizycznej i umysłowej. Pierwsze objawy niedoboru mitochondriów to słaba kondycja fizyczna, problemy z koncentracją, bezsenność, problemy z trawieniem, osłabienie wzroku i słuchu, podatność na infekcje, częste bóle głowy. Im gorsza forma tych niewielkich organelli oraz im mniej ich jest, tym skutki są coraz poważniejsze i wywołują szereg chorób, np. choroby serca, cukrzycę,  choroby neurodegeneracyjne. Wszystkie te dysfunkcje i schorzenia nie są na razie jeszcze powszechnie kojarzone z problemem mitochondrialnym, leczy się niestety objawy.


Medycyna mitochondrialna ratunkiem dla osłabionego organizmu


Na pomoc przychodzi nam medycyna mitochondrialna.

Jedną z jej form jest stosowanie suplementów diety, tzw. mitoceutyków, które odżywiają mitochondria, zapobiegając ich uszkodzeniom. Preparaty te są bogate w składniki, takie jak: koenzym Q10, witaminy C i z grupy B, cynk, selen, chrom i magnez, które przy długotrwałym regularnym stosowaniu mają wzmocnić nasze mitochondria.

Inną drogą medycyny mitochondrialnej jest tzw. terapia mitochondrialna (terapia IHHT).


Terapia mitochondrialna IHHT


Terapia IHHT (Interval Hipoxy Hiperoxy Treatment), zwana przerywaną hipoksją,  to regeneracja mitochondriów poprzez podawanie pacjentowi tlenu naprzemiennie o wysokim i niskim stężeniu tlenu. Bodźce te powodują obumieranie osłabionych mitochondriów. Na ich miejsce tworzą się nowe, silne i finalnie jest ich więcej.

Dotychczas medycyna mitochondrialna stosowana była jako medycyna wojskowa oraz medycyna sportowa, by poprawiać formę żołnierzy i sportowców. Dzięki takiej terapii byli oni w świetnej kondycji, mieli więcej energii i byli skuteczniejsi. Terapię IHHT można nawet określić jako legalny doping, który zwiększa osiągi sportowców. Terapia mitochondrialna sprawdza się u zdrowych ludzi, którzy cierpią na przewlekłe zmęczenie, stres, bezsenność nim wywołaną, zespół wypalenia zawodowego. Gdy wyniki badań są prawidłowe, a pacjent wciąż czuje się źle, terapia IHHT przynosi zdecydowaną poprawę. Pomaga organizmowi w produkcji energii, której on sam, ze względu na osłabienie stresem i innymi czynnikami, nie był w stanie wyprodukować.  Idąc dalej – terapia ta znalazła zastosowanie w wielu przewlekłych chorobach serca, płuc, chorobach metabolicznych. W związku z tym, że wzmacnia ona układ odpornościowy organizmu, radzi on sobie lepiej z różnymi szkodliwymi patogenami, dlatego medycyna mitochondrialna jest terapią wspomagająco przy leczeniu onkologicznymi, leczeniu boreliozy i w wielu innych chorobach neurodegeneracjyjnych.

 

Szczegółowy wykaz chorób, w których warto zastosować medycynę mitochondrialną oraz dokładny opis terapii dostępny jest na stronie: ttps://medycynamitochondrialna.com/.


Jak wygląda terapia mitochondrialna?


alt

Jest to nieinwazyjny i bezpieczny zabieg. Odpowiednio zaprogramowane urządzenie do terapii IHHT podaje pacjentowi poprzez maseczkę powietrze o różnym stężeniu tlenu. Terapia IHHT składa się z fazy hipoksji (minuta do kilku minut powietrza o prężności tlenu kilkunastu procent), po czym następuje faza hiperoksji, kiedy pacjent otrzymuje przez kilka minut tlen na poziomie ok. 36%.  W czasie terapii pacjent siedzi wygodnie i relaksuje się, często zdarza się, że zasypia.


Medycyna mitochondrialna to przyszłość leczenia. Może stanowić skuteczne uzupełnienie medycyny klinicznej oraz ograniczać ilość przyjmowanych leków. Jest to również profilaktyka oraz gwarancja zdrowia, świetnej kondycji i długiego życia.


Zobacz urządzenie do terapii mitochondrialnej >>

 


Przejdź do strony głównej