zjawisko olśnienia – występuje, gdy światło lub odbicie światła skierowane jest bezpośrednio w oczy lekarza. Zjawisko to jest bardzo niepożądane, bo zaburza widzenie.
oświetlenie endoskopowe – oświetlenie szczególnie przydatne w zabiegach endoskopowych. Nowoczesne lampy operacyjne wyposażone w tą funkcję posiadają możliwość wybrania światła o barwie zielonej
barwa światła (temperatura barwowa światła) – nie ma nic wspólnego z wydzielanym przez światło ciepłem. Określa nam ona, wrażenie jakiej barwy światło emituje lampa medyczna. Barwa światła określana jest w stopniach Kelvina. I tak przykładowo płomień świeczki daje nam światło bardzo ciepłe o temp. 1500K, wschód i zachód słońca, to temp. ok 3000 K, podobnie jak barwa żarówki halogenowej. Światło słoneczne to temperatura ok. 5300 K, nieco wyższa temperatura jest przy zachmurzonym niebie, aż do ok. 8000 K w całkowicie zacienionym miejscu. Uogólniając, można określić, że temperatura światła 5300 K to barwa zimna. Im światło cieplejsze, tym bardziej żółte, ich chłodniejsze, tym więcej ma w sobie wrażenia niebieskiego. Nowoczesne lampy operacyjne oraz lampy zabiegowe posiadają możliwość regulacji temperatury barwowej światła, co jest pożądane przy różnego rodzaju operacjach. Według normy zakres temperatury barowej powinien wynosić 3000-6700 K
światło białe – to światło o temp. 4000 K, neutralne. Temperatura ta jest najbardziej przyjazna dla wzroku ludzkiego i najlepiej odwzorowuje kolory.
CRI (współczynnik oddawania barw) – określa, jak dobrze są oddawane barwy danego przedmiotu przy określonym oświetleniu. Określany w skali 1-100, im wyższy, tym barwy są bardziej naturalne, zbliżone do rzeczywistych. Przy oświetleniu medycznym pożądana jest jak największa wartość tego wskaźnika.
Ec – jest to parametr, który opisuje wartość natężenia światła lampy zabiegowej w centralnym punkcie oświetlanego pola operacyjnego na poziomej płaszczyźnie oświetlanej z odległości 1m (podawane jest z odległości 0,5m dla lamp diagnostycznych).
Ee – parametr określający wartość promieniowania podczerwonego w widmie światłą lampy operacyjnej. Im jest on mniejszy, tym lampa zabiegowa jest lepsza, gdyż promieniowanie powoduje niekorzystne zjawiska, takie jak wzrost temperatury w polu operacyjnym, a co za tym idzie wysuszanie tkanek, czy większą krzepliwość krwi.
Ra – parametr ten podaje nam stopień oddawania barw w danym oświetleniu. Powinien mieć jak najwyższą wartość, co najmniej 85.
R9 – wartość określająca zdolność oddawania barwy czerwonej w określonym oświetleniu pola operacyjnego. Parametr ten ma szczególne znaczenie przy zabiegach i operacjach.
d50 – wielkość plamy świetlnej generowanej przez lampę operacyjną, wewnątrz której natężenie oświetlenia jest nie mniejsze niż 50% maksymalnej wartości.
d10 - wielkość plamy świetlnej generowanej przez lampę operacyjną, wewnątrz której natężenie oświetlenia jest nie mniejsze niż 10% maksymalnej wartości. Zaletą lampy operacyjnej jest, gdy wielkość d50 i d10 można regulować.
L1 + L2 – jest to głębokość oświetlenia. Lampy operacyjne, oprócz zapewnienia odpowiedniego oświetlenia na płaskiej powierzchni, muszą gwarantować także oświetlenie o odpowiednim natężeniu punktów położonych w jamie operacyjnej . Głębokość oświetlenia określa się poprzez pomiar odległości między punktami na osi optycznej oprawy, poniżej i powyżej centralnego punktu plamy świetlnej, w których natężenie spada do 20% wartości maksymalnej. Im zakres ten jest wyższy, tym lampa operacyjna jest lepsza.
żywotność lampy operacyjnej - Określana jest w godzinach. Trwałość lamp ledowych jest wyższa od lamp halogenowych o ok 1.000 i wynosi 20.000 - 60.000h. Dobra lampa operacyjna powinna charakteryzować się żywotnością > 50.000h.
gęsia szyja – giętkie ramię lampy. Daje ono szerokie możliwości pozycjonowania lampy w każdej pozycji. Jest to szczególnie pomocne w przypadku lamp zabiegowych – stomatologicznych, ginekologicznych, laryngologicznych itp.
fokalizacja lampy operacyjnej - skoncentrowanie światła na wybranym fragmencie pola operacyjnego. Lampy mogą mieć opcje płynnej fokalizacji ręcznej (manualnej) lub stałą ogniskową regulowaną w dwóch krokach.
kamera SD / HD – kamera z możliwością nagrywania zabiegów chirurgicznych oraz operacji. Stanowi wyposażenie dodatkowe, montowana przeważnie w centralnej części czaszy lampy operacyjnej. Kamera rejestruje obraz i dźwięk. Niezbędna do celów edukacyjnych, jest również wsparciem dla chirurga w czasie rzeczywistym, chociażby w celu zdalnej konsultacji. Kamera w jakości HD zapewnia bardziej szczegółowy obraz tkanek, dzięki precyzyjnemu obrazowaniu szczegółów.