Obecnie powstaje coraz więcej ośrodków rehabilitacji i gabinetów fizjoterapii. Nasze społeczeństwo się starzeje, a siedzący tryb życia i brak aktywności ruchowej sprawia, że coraz więcej z nas staje wcześniej lub później u drzwi gabinetu rehabilitacji. Dzięki postępowi technologicznemu rehabilitacja została również zauważona przez lekarzy i pacjentów jako znaczące wsparcie leczenia farmakologicznego i operacyjnego.
Poszerzył się wachlarz terapii rehabilitacyjnych. Ortopedzi, reumatolodzy, chirurdzy i lekarze chorób wewnętrznych docenili działanie magnetoterapii, magnetostymulacji, laseroterapii, laseroterapii wysokoenergetycznej w przyspieszeniu powrotu do zdrowia.
Pacjentów więc nie zabraknie – to jest pewne. Jednak jak się do tego zabrać? Co zrobić, by otworzyć gabinet rehabilitacji, który się wyróżni wśród wielu innych i to właśnie on będzie przyciągał potencjalnych pacjentów? Od czego należy zacząć?
Na samym początku warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czy otwieramy gabinet w pełni komercyjny, czy chcemy podpisać kontrakt z NFZ-em (lub innym płatnikiem zewnętrznym, np. ZUS, KRUS, firma ubezpieczeniowa). Zawarcie umowy z NFZ-em wymaga bowiem dopasowania się do szczegółowych wytycznych odnośnie urządzenia lokalu, czasu pracy, oferowanych zabiegów i wyposażenia gabinetu rehabilitacji. Spełnienie tych wymagań nie jest niestety równoznaczne z otrzymaniem kontraktu, do którego startuje dużo więcej ośrodków rehabilitacyjnych niż fundusz może sfinansować. A jakie korzyści mamy ze współpracy z NFZ-em? Przede wszystkim większe grono pacjentów, gdyż nie wszyscy są w stanie pozwolić sobie na odpłatne rehabilitację. Poza tym placówki rehabilitacyjne współpracujące z Funduszem wydają się pacjentom pewne i bezpieczne. Innym rozwiązaniem jest otwarcie gabinetu prywatnego. Dużym plusem jest tu możliwość wyposażenia swojego gabinetu w sprzęt i urządzenia rehabilitacyjne, które nam odpowiadają i zaspokajają potrzeby i oczekiwania pacjentów. Powinny to być wtedy nowoczesne urządzenia, które obecnie przyciągają pacjentów ze względu na swą skuteczność leczenia, a które nie pojawiają się w placówkach objętych kontraktem z NFZ. Do takich urządzeń należą np: aparat do terapii falą uderzeniową, laser wysokoenergetyczny, diatermie do terapii Tecar, urządzenia do terapii FMS. Nakłady finansowe poniesione na urządzenia na otwarcie gabinetu będą na pewno nieco większe, ale nie musimy tutaj dostosowywać się do wymagań NFZ, których spełnienie również powoduje powstanie kosztów oraz niejednokrotnie zmusza nas do zakupu urządzeń, których nie planujemy wykorzystywać w naszej pracy.
Gabinet, zakład rehabilitacji lub fizjoterapii realizujący zabiegi w ramach gwarantowanych świadczeń zdrowotnych powinien być czynny co najmniej 5 dni w tygodniu, nie krócej niż 5 godzin dziennie bez przerwy, w tym co najmniej 2 dni w przedziale czasowym od 13.00 do 18.00.
Każda przychodnia rehabilitacyjna czy gabinet fizjoterapii musi świadczyc swe usługi wyłącznie za pomocą wyrobów medycznych spełniających wymagania określone w ustawie o wyrobach medycznych (ustawa z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 107, poz. 679 oraz z 2011 r. Nr 102, poz. 586 i Nr 113, poz. 657). Wszystkie wyroby medyczne powinny posiadać odpowiednie Certyfikaty oraz zostać zgłoszone do Prezesa Urzędu Regulacji Leków i Wyrobów Medycznych. NFZ dodatkowo reguluje nam, jakie urządzenia powinniśmy mieć u siebie, by dostać kontrakt na realizowanie świadczeń.
1. Wymagany zakres wykonywanych zabiegów fizykoterapeutycznych:
2. Wymagany zakres zabiegów kinezyterapeutycznych:
3. Wyposażenie do zabiegów kinezyterapeutycznych:
4. Wyposażenie do zabiegów fizykoterapeutycznych:
Szczegółowe wytyczne dotyczące świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej z najnowszymi zmianami znajdują sięw Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 9 maja 2017.
Podczas gdy oczekiwanie na zabiegi rehabilitacji na NFZ w naszym kraju dłuży się w nieskończoność, również gabinety prywatne przyciągają rzesze pacjentów. Kluczem do sukcesu jest dobór odpowiednich specjalistów oraz najwyższej klasy urządzeń oferujących nowe najskuteczniejsze metody terapii.
Najprostszy gabinet nie wymaga dużej powierzchni. Wystarczy pomieszczenie, w którym zmieści się stół do terapii, stoliki z urządzeniami do fizjoterapii, dodatkowo łazienka, toaleta i przebieralnia. Gdy dysponujemy większą przestrzenią, możemy sobie również pozwolić na salę do kinezyterapii, sprzęt fitness, wirówki do hydroterapii itp.
Dogodna lokalizacja, parking, przytulne wnętrza, miła obsługa, profesjonalni pracownicy, nowoczesny sprzęt do rehabilitacji, strona internetowa, możliwość rejestracji online, reklama to tematy, o które warto zadbać, jeśli chcemy się przebić.
Na początek warto przeprowadzić badanie rynku, by określić, gdzie będzie największy popyt na nasze usługi. Taki research warto wykonać również jeśli chodzi o wykonywane zabiegi i ich ceny u konkurencji. Warto w swej ofercie mieć coś więcej niż standardowy aparat do elektroterapii, czy kabina UGUL. Można pomyśleć o edukacji pacjentów, czyli np. umieścić w poczekalni tablice informacyjne, ulotki z opisem oferowanych usług i zasadami działania poszczególnych terapii. Takie informacje powinny się też znaleźć na stronie internetowej gabinetu. Tam umieszczamy również zdjęcia gabinetu od wewnątrz, mapę z informacjami ułatwiającymi dotarcie do gabinetu, opis kadry wykonującej zabiegi itp. Karty lojalnościowe, zniżki dla stałych pacjentów to tylko niektóre z pomysłów, by zatrzymać u siebie klienta, który już do nas trafi.
Oczywiste jest, że musimy mieć założoną działalność gospodarczą. Gabinet fizjoterapii musi zostać wpisany do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą. By to mogło nastąpić, musimy spełnić szereg wymagać, m.in.:
Jest szereg sposobów na to, by ograniczyć początkowe nakłady na gabinet rehabilitacyjny:
Obecnie do urządzeń rehabilitacyjnych, w które warto inwestować należą: aparat do terapii falą uderzeniową, aparat do głębokiej stymulacji magnetycznej (FMS), laser wysokoenergetyczny, urządzenie do terapii Tecar. Takiego typu sprzęty do fizjoterapii nie dość, że podniosą nam prestiż gabinetu, to przyciągną nowych klientów dzięki swej skuteczności działania. Pracownicy Eres Medical pomogą Państwu w doborze urządzeń, jesteśmy też w stanie sporządzić ofertę w konkurencyjnych cenach, zwłaszcza jeśli chodzi o kompleksowe wyposażenie gabinetu fizjoterapii. Zachęcamy do kontaktu.