Strona główna » Strefa wiedzy » Inhalator w domu – to nic trudnego

Inhalator w domu – to nic trudnego

 

Inhalacja jest sprawdzoną metodą leczenia przewlekłych chorób układu oddechowego i coraz bardziej powszechnym sposobem leczenia przeziębienia.

  • Wdychanie roztworu soli reguluje wilgotność dróg oddechowych i pomaga oczyścić płuca.
  • Terapia z użyciem inhalatora jest popularna wśród osób pracujących w zawodach związanych z dużą ilością wygłaszanej mowy, wśród sportowców i osób zajmujących się śpiewem.
  • Inhalacje stosowane są w leczeniu mukowiscydozy, POChP, astmy, przewlekłego zapalenia oskrzeli i zapalenia zatok.


Jedną z zalet terapii inhalacyjnej nebulizatorem jest to, że roztwór soli fizjologicznej lub lekarstwo zaczynają działać bezpośrednio w miejscu choroby i zastosowany środek przez żołądek.

alt


Czy inhalator tylko dla osób cierpiących na choroby płuc?


Terapia inhalatorem nie ma przeciwwskazań, dlatego często stosują je osoby zdrowe, które często używają narządu mowy i mają problem z uczuciem suchości strun głosowych - nauczyciele, piosenkarze, pracownicy call center, aktorzy i trenerzy, wszyscy, którzy intensywnie używają swojego głosu w pracy, często mają chrapliwy głos, suchy kaszel i są bardziej podatni na przeziębienia. Terapia inhalacyjna izotonicznym roztworem soli wdychanym poprzez inhalator może pomóc w odbudowie strun głosowych i zapobiec chorobom.

Używanie inhalatora jest często praktykowane w przypadku niemowląt i przedszkolaków. Dzieci często łapią infekcje i kaszlą, a inhalacje nebulizatorem z roztworem soli działa kojąco na drogi oddechowe, oczyszcza je oraz nawilża błony śluzowe, upłynnia śluz i ułatwia jego odkrztuszanie. Terapia inhalacyjna działa miejscowo i bezpośrednio w oskrzelach, dlatego stosuje się bardzo małe dawki lekarstw w porównaniu z lekami przyjmowanymi doustnie. W przypadku małych dróg oddechowych dzieci polecane są nebulizatory wytwarzające małe kropelki, np. inhalator PARI BOY Junior z nebulizatorem PARI LC SPRINT Junior.Jak korzystać z inhalatora samodzielnie w domu?


Przede wszystkim usiądź wygodnie, oprzyj się i zrelaksuj. Korzystanie z nebulizatora jest łatwe. Wszystko, co musisz zrobić, to upewnić się, że oddychasz spokojnie i jest Ci wygodnie. W niektórych inhalatorach są zabezpieczenia, np. w inhalatorach firmy Pari układ sterowania PIF zamyka zawór wdechowy, jeśli wdychasz zbyt szybko.

Podczas wdychania za pomocą inhalatora sprężarkowego lekarstwo lub roztwór soli fizjologicznej przekształcane są w leczniczą mgiełkę. Taki aerozol dociera wgłąb dróg oddechowych, w przeciwieństwie do metody z garnkiem z wrzątkiem, w którym woda po prostu odparowuje. Funkcja pulsacji pomaga mgiełce dotrzeć głęboko, nawet do zatok. Śluzówki i powłoki układu oddechowego są nawilżane, wysuszony śluz i strupy zmiękczane odrywają się.
 

Gdy nebulizator jest prawidłowo złożony i podłączony do sieci elektrycznej, możesz rozpocząć inhalację. Upewnij się, że masz czyste dłonie, wolne od zarazków i bakterii. Następnie możesz napełnić inhalator odpowiednim roztworem. Gdy siedzisz komfortowo, uruchom urządzenie. Upewnij się, że ustnik lub maska są prawidłowo założone i rozpocznij wdychać powietrze.
 

alt


Bardzo ważna jest właściwa technika oddychania. Jeśli używasz nebulizatora sprężarkowego, jak inhalator Pari, aerozol będzie wydostawał się z urządzenia do Twoich dróg oddechowych przez maskę lub ustnik. Oddychaj spokojnie. W ten sposób unikniesz zaklinowania kropelek w gardle. Czasem krótka przerwa w oddychaniu pomaga w prawidłowym odkładaniu się lekarstwa w płucach. Dlatego nebulizatory takie jak PARI LC SPRINT mają zintegrowany system sprzężenia zwrotnego. Układ sterowania PIF zamyka zawór wdechowy, jeśli oddychasz zbyt szybko i możesz wtedy poczuć lekki opór. To znak, aby zacząć oddychać wolniej.


Jak długo powinna trwać inhalacja? Przykładowo prawidłowe wdychanie 2,5 mililitrów roztworu do inhalacji za pomocą inhalatora PARI BOY Classic zajmuje około pięciu minut. Jednak czas inhalacji zależy zasadniczo od szeregu czynników, takich jak wydajność urządzenia do inhalacji, nebulizatora, objętości roztworu, który chcesz wdychać i twojej zdolności do oddychania.


Inhalacje to nic trudnego. Spróbuj, a przekonasz się, że po kilku terapiach inhalatorem będziesz w tym ekspertem, a samo inhalowanie się będzie dla Ciebie wyczekiwaną chwilą relaksu.

 

alt alt altZobacz ofertę inhalatorów dla dzieci i dorosłych >>


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu