1 » 2 » Aparaty do masażu uciskowego - najczęściej zadawane pytania3

Aparaty do masażu uciskowego - najczęściej zadawane pytania


Jakie są wskazania do stosowania aparatu do drenażu limfatycznego?


Głównym celem wykonywania masażu limfatycznego jest pobudzenie przepływu krwi i limfy w organizmie oraz przyspieszenie usuwania toksyn z organizmu. W związku z tym aparat do presoterapii stosujemy w następujących przypadkach:

 • obrzęk kończyn, tzw. „ciężkie nogi”, obrzęk nóg po porodzie
 • niedowład kończyn, drętwienie
 • przewlekła choroba żył, zakrzepica żył głębokich, żylaki
 • reumatoidalne zapalenie stawów
 • otyłość i cellulit
 • stres, bezsennosć
 • przemęczenie, zakwasy


Czy każdy może być poddany zabiegowi drenażu limfatycznego?


Nie każdy. Istnieje grupa osób z przeciwskazaniami do tej terapii. Są to pacjenci, którzy cierpią na poniższe dolegliwości:

 • choroby serca
 • choroby układu krążenia
 • nowotwory
 • nadciśnienie
 • gorączka, infekcje
 • choroby skóry, odparzenia, odleżyny lub otwarte rany w miejscu zakładania mankietu
 • przebyte w niedawnym czasie operacje


Czy kobiecie w ciąży, której puchną nogi można wykonać zabieg drenażu limfatycznego?


Nie, nie zaleca się wykonywania tego zabiegu na kobietach ciężarnych.  Natomiast zabieg masażu uciskowego polecany jest po porodzie w celu likwidacji ewentualnych obrzęków nóg.


Czy presoterapię można wykonywać na dziecku?


Nie, jest to niewskazane, może spowodować poważne problemy.


Jak należy przygotować pacjenta do zabiegu presoterapii?


Pacjent powinien mieć okryte kończyny, które będą poddawane zabiegowi, cienkim ubraniem. W przypadku jego braku należy założyć jednorazowe wkłady do mankietów. Jeżeli jest to masaż kończyn górnych, należy ściągnąć biżuterię, zegarek, bransoletki, pierścionki itp. Gdy masaż dotyczy kończyn dolnych lub obręczy biodrowej, należy pamiętać o opróżnieniu kieszeni.
 


Czy można wykonywać zabieg drenażu limfatycznego w saunie?


Absolutnie nie. Nie można ustawiać aparatu do drenażu limfatycznego, podobnie jak innych urządzeń elektronicznych nie dostosowanych specjalnie, w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Nie wskazane jest również wykonywanie zabiegu masażu limfatycznego w łazience.


W jakiej pozycji najlepiej ułożyć pacjenta?


Zaleca się, by kończyna, która poddawana jest zabiegowi presoterapii była ustawiona w pozycji poziomej. Skuteczniejsze jest wtedy stymulowanie krążenia oraz odprowadzanie toksyn z organizmu. Masowana kończyna powinna być wyprostowana.


Czy mankiety do drenażu limfatycznego można zakładać na gołą skórę?


Nie zaleca się zakładania mankietów w ten sposób, gdyż obecny na skórze pot, łój, lub kosmetyki albo różnego rodzaju maści i olejki powodują skrócenie trwałości mankietów. Jest to również niehigieniczne. Takie mankiety mogą być wówczas źródłem różnych zakażeń. Wskazane jest, by pacjent poddawany masażowi uciskowemu był w cienkim ubraniu, lub najlepiej skorzystać z  jednorazowych foliowych wkładów przeznaczonych do mankietów do drenażu limfatycznego.

 

alt

Czy można założyć kilka mankietów jednocześnie?


Drenaż limfatyczny może być przeprowadzony jednocześnie na obu kończynach dolnych. Jednak pod żadnym pozorem nie wolno zakładać pacjentowi jednocześnie mankietów na obie ręce. Może to być niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta.


Co w przypadku osób otyłych, dla których mankiety do drenażu limfatycznego są za wąskie?


Większość firm oferuje pasy poszerzające do mankietów, które w takiej sytuacji należy zastosować. Taki pas wpina się za pomocą suwaków błyskawicznych wzdłuż mankietu  i dopiero wtedy zapina się mankiet.


Kto może obsługiwać aparat do drenażu limfatycznego?


Aparat powinien obsługiwać fizjoterapeuta, lub w warunkach domowych osoba dorosła w pełnej świadomości.


Czy jest możliwość stosowania różnych parametrów zabiegu w zależności od stanu pacjenta i celów terapeutycznych?


Tak, wszystkie aparaty do drenażu limfatycznego mają możliwość ustawiania czasu zabiegu oraz ciśnienia w komorach. Modele bardziej zaawansowane mają możliwość wybierania gotowych  programów terapeutycznych.


Ile czasu powinien trwać zabieg drenażu limfatycznego?


Średni zalecany czas masażu to 20 minut, maksymalny – 30 minut. Wskazane jest, by na początku zabiegi były krótsze, 5-minutowe i z każdym kolejnym zabiegiem należy wydłużać czas drenażu. 


Czy podczas zabiegu pacjent może odczuwać ból?


Nie, drenaż limfatyczny kończyn to zabieg przyjemny, odprężający. Jeśli wystąpi ból podczas masażu, należy natychmiast przerwać zabieg i nie ponawiać go do czasu wyjaśnienia i usunięcia przyczyny bólu.


Czy możliwe jest zapisane konkretnych ustawień dla pacjenta?


Tak. Bardziej zaawansowane aparaty do drenażu limfatycznego mają funkcję zapamiętywania programów własnych.

 

alt


Czy drenaż limfatyczny działa odchudzająco?


Jest to terapia wspomagająca przy odchudzaniu, jednak należy stosować ją jako uzupełniającą i jednocześnie stosować odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną. Masaż uciskowy ujędrnia skórę oraz pomaga w likwidacji cellulitu.


Czy mankiety do aparatu do drenażu można prać w pralce lub w kąpieli wodnej?


Absolutnie nie, bo mogą się zniszczyć. W celu wyczyszczenia ich można przecierać je wilgotną ściereczką. Najlepiej stosować specjalne wkłady do mankietów do drenażu limfatycznego, które pozwalają utrzymać mankiety w czystości.


Czy można stosować drenaż limfatyczny profilaktycznie lub dla lepszego samopoczucia?


Tak, zabieg jest bezpieczny, gdy wykluczone są przeciwwskazania podane powyżej. Drenaż limfatyczny poprawia samopoczucie, odpręża, relaksuje, likwiduje uczucie ciężkich nóg i zmęczenia.Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą aparatów do sekwencyjnego masażu uciskowego >>
 


Przejdź do strony głównej