Spirometr to niezbędne urządzenie każdego lekarza pneumonologa. Wykorzystywany jest przede wszystkim do
diagnostyki chorób układu oddechowego. Na badanie spirometryczne kierowani są głównie pacjenci, którzy mają duszności, uporczywy kaszel, świszczący oddech, ból w klatce piersiowej lub są wieloletnimi palaczami. Spirometria diagnozuje takie choroby, jak: astma lub przewlekła obturacyjna choroba płuc.
Podstawową funkcją spirometru jest
badanie pojemności płuc, a także wydajności wdechu i wydechu oraz czasem innych dodatkowych wskaźników. Im bardziej zaawansowany spirometr, tym więcej mierzy parametrów.
Badanie spirometrem jest
badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. O tym, jak wygląda badanie spirometryczne i jak się do niego przygotować
tutaj. W skrócie - jest to oddychanie do specjalnego ustnika, w który wyposażony jest spirometr z odpowiednią siłą i w odpowiednim czasie.
Najczęściej badanie spirometryczne wykonywane jest w specjalistycznej poradni lub szpitalu. Wykorzystywane są do tego zaawansowane spirometry stacjonarne, a w wykonaniu badania pomaga specjalista.
Spirometr przeznaczony do profesjonalnej diagnostyki to zazwyczaj urządzenie stacjonarne, wyposażone w wyświetlacz, klawiaturę i drukarkę. Może pracować niezależnie lub w połączeniu z komputerem PC przez złącze USB albo Bluetooth. Dobry spirometr wyposażony jest w system motywacyjny dla dzieci, np. animacje z dmuchaniem balonika, co ułatwia badanie najmłodszych pacjentów. Często możemy wybrać, czy chcemy pracować z jednorazowymi, czy wielorazowymi turbinami, które się dezynfekuje. Przykładem takiego spirometru jest np.
Spirolab.
Coraz powszechniejsze stają się
spirometry do użytku domowego, niezbędne głównie dla pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą płuc do kontroli stanu zdrowia i postępów leczenia. Spirometr domowy to zazwyczaj niewielkie, proste w obsłudze urządzenie, które mierzy najważniejsze parametry. Zazwyczaj urządzenie to paruje się z komputerem PC za pomocą kabla USB i specjalnego oprogramowania (np. spirometr
Minispir) albo poprzez Bluetooth za pomocą aplikacji na urządzenie mobilne (np. spirometr
Spirobank Smart).