Strona główna » SKLEP INTERNETOWY » Pulsoksymetry

Pulsoksymetry

Pulsoksymetry
Wszystkie oferowane przez nas pulsoksymetry posiadają niezbędne certyfikaty medyczne i przeznaczone są do domowego i profesjonalnego pomiaru saturacji oraz pulsu pacjenta.
 
 
Dodatkowe opcje przeglądania
Zakres cen od do
Tylko nowości
Tylko promocje

Pulsoksymetr to niewielkie urządzenie przeznaczone do badania poziomu natlenowania krwi oraz pulsu. Istotną zaletą pulsoksymetru jest fakt, że w błyskawiczny nieinwazyjny sposób jest w stanie zmierzyć poziom niedotlenienia organizmu. Z tego powodu pulsoksymetr stał się niezbędnym wyposażeniem oddziałów szpitalnych, głównie oddziałów ratunkowych, karetek, znajduje zastosowanie na intensywnej terapii, czy podczas operacji. Z pulsoksymetrów korzystają również sportowcy, zwłaszcza Ci którzy uprawiają sporty na wysokościach, gdzie stężenie tlenu w powietrzu jest niższe. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary, niską cenę oraz bardzo łatwą obsługę pulsoksymetry znajdują coraz częściej zastosowanie w opiece domowej. Polecane są pacjentom z chorobami płuc, cukrzycą, nadciśnieniem lub problemami kardiologicznymi.

Zasada działania:


Pulsoksymetr po uruchomieniu emituje światło o dwóch różnych długościach fal: 660nm i 940nm. Hemoglobina, czyli czerwony barwnik krwi, w zależności od tego, czy jest natlenowana, czy nie, pochłania te fale w różnym stopniu. Dzięki temu urządzenie jest w stanie zmierzyć i wyliczyć stopień nasycenia krwi tlenem, czyli saturację. Stopień ten podaje się w procentach. 


Jak interpretować wynik badania saturacji pulsoksymtrem?
 

95%-98% - prawidłowy wynik
90%-95% - stan alarmujący, wskazana konsultacja z lekarzem
<90% - silne niedotlenienie organizmu, należy natychmiast wezwać pomoc

Gdy otrzymamy niepokojący wynik na pulsoksymetrze, najlepiej powtórnie wykonać pomiar, zwracając uwagę na czynniki zewnętrzne (patrz punkty poniżej).
Osoby starsze, palące lub cierpiące na przewlekłe choroby płuc będą miały niższy poziom saturacji (ok. 93%).


O czym należy pamiętać wykonując pomiar za pomocą pulsoksymetrem?

  • podczas badania pacjent powinien być zrelaksowany i wypoczęty
  • palec podczas pomiaru należy trzymać nieruchomo
  • wynik badania pulsoksymetrycznego może zakłócać nadmierne oświetlenie pomieszczenia, dlatego do pomiaru nie wybieraj nadmiernie nasłonecznionego pomieszczenia, lub oświetlanego lampami fluorescencyjnymi albo emitującymi fale podczerwone
  • niewskazane jest, gdy paznokieć u palca, na którym wykonywany jest pomiar pulsoksymetrem, jest pomalowany lakierem na ciemny kolor, lub założone są sztuczne paznokcie, pulsoksymetr nie odczyta wtedy wyniku, rozwiązaniem w takiej sytuacji jest założenie urządzenia na palec u nogi

Rodzaje pulsoksymetrów

Najpopularniejszym i najczęściej używanym pulsoksymetrem jest pulsoksymetr napalcowy. Jest to niewielkie kieszonkowe urządzenie, które przy pomocy klipsu zakłada się na palec. Używany jest zarówno w klinikach ze względu na wygodę użytkowania, jak i w domu i w razie potrzeby poza nim. Na rynku istnieją również pulsoksymetry nadgarstkowe w formie różnych opasek lub smartwatchy. Jednak zazwyczaj nie są to wyroby medyczne i specjaliści podchodzą sceptycznie do takich urządzeń i ich dokładności pomiaru. Pulsoksymetry stacjonarne to bardziej zaawansowane urządzenia, stosowane w placówkach medycznych, wyposażone w dodatkowe funkcje, tj. pomiar ciśnienia czy oddechu. 


Zanim kupisz pulsoksymetr, warto zorientować się, czy produkt jest zarejestrowany jako wyrób medyczny w Polsce i czy posiada w związku z tym cetryfikat medyczny CE. Pulsoksymetr to urządzenie, które diagnozuje stan Twojego zdrowia i alarmuje o stanie zagrożenia zdrowia i życia, dlatego warto, żeby zakupiony model był przetestowany i wskazywał rzetelny pomiar saturacji.Przeczytaj:
Pulsoksymetr narzędziem alarmowym przy COVID-19Pulsoksymetr narzędziem alarmowym przy COVID-19


Pulsoksymetr zyskał na swej popularności dzięki jednej ważnej właściwości - potrafi określić poziom natlenienia krwi w organizmie, a tym samym zasygnalizować, kiedy chory pacjent potrzebuje hospitalizacji. Przeczytaj >>