Strona główna » SKLEP INTERNETOWY » Koncentratory tlenu

Koncentratory tlenu

Koncentratory tlenu
Koncentrator tlenu to urządzenie, które pobiera powietrze z otoczenia, filtruje je i koncentruje tlen, który następnie podaje pacjentowi w wysokim stężeniu. Tlenoterapia przedłuża życie wielu pacjentów z niewydolnością oddechową.
Nowoczesny koncentrator tlenu jest cichy, bezpieczny, ale również wydajny, może być z powodzeniem stosowany do ciągłej terapii, także również w domu pacjenta.
 
Dodatkowe opcje przeglądania
Zakres cen od do
Tylko nowości
Tylko promocje

Koncentrator tlenu – na co należy zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia?


Koncentrator tlenu stacjonarny / przenośny


Jest to podstawowa różnica przy zakupie koncentratora tlenu. Aparaty tlenowe stacjonarne to dosyć spore urządzenia z zasilaniem sieciowym, wyposażone w kółka, które ułatwiają przemieszczanie go na odległości jedynie w zasięgu przewodu zasilającego. Mają jednak najlepsze parametry, które zapewniają wydajną i skuteczną tlenoterapię nawet w przypadku osób w zaawansowanym stadium niewydolności oddechowej lub krążeniowej. Kupowane do placówek medycznych lub do domowej opieki nad pacjentem. Takie koncentratory tlenu ograniczają jednak mobilność chorego, zwłaszcza takiego, który musi być pod ciągłą tlenoterapią. Zamiennikiem jest tu koncentrator tlenu przenośny – niewielki z zasilaniem bateryjnym lub akumulatorowym. Takie urządzenie pacjent może zabrać ze sobą na każde wyjście i korzystać z niego, kiedy potrzebuje. Należy jednak pamiętać, że takie koncentratory tlenu nie gwarantują efektywnej terapii i nie nadają się dla pacjentów w ciężkim stanie. Kompromisem jest tu zakup koncentratora stacjonarnego, ale modelu, który będzie w miarę możliwości niewielki, lekki i będzie możliwe przewożenie go w bagażniku samochodu osobowego.


Koncentracja tlenu


Koncentrator tlenu w uproszczeniu koncentruje tlen z powietrza, które pobierze, po czym je oczyszcza, filtruje i nawilża i podaje pacjentowi.. Im wyższy stopień koncentracji tlenu, tym urządzenie jest lepszej jakości. Jest to najważniejszy parametr wpływający na wydajność koncentratora i podaje się go w procentach. Najlepiej, gdy poziom ten wynosi ok. 90-96%.


Głośność urządzenia


Biorąc pod uwagę fakt, że koncentrator tlenu najczęściej jest używany nocą, a nie zalicza się on do cichych urządzeń, głośność urządzenia jest istotnym parametrem wyboru. Należy bowiem brać pod uwagę, że może on przeszkadzać zarówno choremu, jak i osobom z jego otoczenia. Dlatego ważne, by koncentrator tlenu nie pracował głośniej niż na poziomie 40dB.


Koszty użytkowania


Koncentratory tlenu, zwłaszcza, gdy używane są do ciągłej tlenoterapii przez wiele godzin, w znaczącym stopniu podnoszą rachunki za prąd – w skali miesiąca nawet o kilkadziesiąt złotych. Warto zwrócić uwagę, by aparat do tlenoterapii był energooszczędny. Starej produkcji koncentratory zużywają nawet 1000W na godzinę, nowe już od 300W.

Istotna jest również żywotność kompresora. Koncentrator tlenu jest urządzeniem zużywalnym, ma określoną żywotność podawaną w tysiącach godzin.


Serwis


Kupując koncentrator tlenu należy zwrócić uwagę, by było to urządzenie znanej sprawdzonej firmy. Ułatwi nam to dostęp do serwisu. Koncentratory tlenu posiadają filtry, które należy serwisować lub wymieniać co pewien okres. Przy popularnych modelach koncentratorów nie będziemy mieli problemu z dostępem do akcesoriów, jak również z serwisowaniem.